W jakich firmach sprawdzą się automatyczne wózki transportowe

Automatyczne wózki transportowe mogą pracować w magazynach wśród ludzi, dostarczając ładunki bez udziału operatora. Używane były już wiele lat temu, ale ich wyraźny rozwój zaczął się w momencie kiedy wprowadzono nowe metody sterowania i lokalizowania.

Dzięki temu wózki transportowe pracują bez zakłóceń w niemal każdych warunkach. Są bardzo dokładne i niezawodne, a czas ich pracy jest praktycznie nieograniczony. Dodatkowo cechuje je zwykle niższy koszt, niż posiadania zwykłego wózka z operatorem. Trzeba jednak wiedzieć, że mogą pracować tylko tam, gdzie pozwala na to odpowiednia infrastruktura.

Automatyczne wózki transportowe – sterowanie

Może być realizowane za pomocą różnych metod. W przypadku sterowania za pomocą płyty indukcyjnej, wykorzystywany jest wbudowany w posadzkę przewód, który śledzą czujniki magnetyczne zamontowane w pojeździe. Sterowanie refleksyjne polega na śledzeniu przez czujniki magnetyczne lub czujniki światła odbitego namalowanej lub naklejonej linii.

Metodę laserową charakteryzuje optyczne śledzenie punktów odniesienia. Czasem wymaga zamontowania lusterek, które odbijają wiązki lasera wysyłane przez nadajnik. W przypadku sterowania wizyjnego analizowany jest obraz przekazywany z kamer lub porównywane jest położenie markerów z ich mapą cyfrową.

Bezpieczeństwo automatycznych wózków transportowych

Oczywiste jest to, że automatyczne wózki transportowe muszą być bezpieczne. Dzięki postępowi automatyki i czujników budowa takiego wózka stała się dużo łatwiejsza. Dziś mogą one pracować na jednym obszarze z ludźmi i spotkanie z człowiekiem nie musi już kończyć się urazem lub koniecznością wyłączenia urządzenia. Nowoczesne wózki transportowe mogą zwalniać i omijać przeszkody.

Koszty automatycznych wózków transportowych

Koszty wdrożenia automatycznych środków transportowych nie są aż tak duże, jak się wielu potencjalnym klientom wydaje. Urządzenia związane z automatyką nie są już jednak tak kosztowne jak kiedyś. Choć koszt zakupu wózków automatycznych jest większy od tradycyjnych, brak konieczności utrzymania dodatkowych pracowników może się szybko zwrócić.