Dotacje z UE szansą na rozwój firmy

Dotacje z Unii Europejskiej są formą pomocy dla osób, które mają pomysł na biznes i pragną otworzyć własna firmę. Bezzwrotne środki na rozpoczęcie własnej działalności są zachęcające do podjęcia pracy przez osoby bezrobotne.

Dla kogo dotacje z UE?

Największe szanse na dotacje mają osoby będące od dłuższego czasu bez pracy, osoby młode lub po 50 roku życia, mieszkańcy wsi i małych miejscowości, a także kobiety powracające do aktywności zawodowej po urlopie wychowawczym. Na dotacje nie mają szans osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku prowadziły własną działalność gospodarczą.

Etapy ubiegania się o dotacje

Proces ubiegania się o dotacje z UE  składa się z kilku etapów. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest przedstawienie celu na jaki potrzebujemy środków i poparcie go bardzo dobrym biznesplanem. Na jego podstawie komisja oceni i wybierze najlepszy pomysł na biznes. W tym miejscu mamy największe pole do przedstawienia wizji swojej działalności i uzasadnienia, dlaczego właśnie ten biznes wpłynie na rozwój np. danego regionu.

Kolejnym krokiem jest umiejscowienie naszego pomysłu w odpowiednim programie operacyjnym. Ważne jest, aby jak najlepiej dopasować program i działania do naszego biznesu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybrany program wspiera nasze działania i pomaga nam osiągnąć zamierzony cel.
Następnie należy się zorientować jakie są terminy na składanie wniosków o dotacje oraz co należy dołączyć do wniosku, aby nasz pomysł był rozpatrzony. Należy pamiętać o tym, że niekompletne dokumenty dyskwalifikują nas na samym początku i nasza dotychczasowa praca idzie na marne.

Jeśli już mamy komplet dokumentów należy wypełnić wymagany formularz, złożyć wniosek z wymaganymi załącznikami i czekać na jego rozpatrzenie. Jeśli dostaniemy pozytywna odpowiedź pozostaje nam już tylko podpisanie umowy i dopełnienie wszystkich punktów  w niej zawartych, aby dotacje wpłynęły na nasze konto.

Pomoc w procesie ubiegania o dotacje UE

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy damy radę samodzielnie przeprowadzić cały proces, możemy skorzystać z pomocy firm świadczących usługi wpierające drogę ubiegania się o dotacje z UE. Firmy takie zajmują się przygotowaniem biznesplanu i wniosku oraz przeprowadzają nas przez cały proces. Wówczas ubieganie się o dotacje jest przyjemniejsze i mniej pracochłonne.

Więcej na stronie: www.gl-uslugi.pl