Cło na towary z Chin – podstawowe informacje

Jeżeli zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z firmą chińską i dokładnie ją sprawdziliśmy to trzeba zainteresować się trochę tematem cła towarów z Chin. Wiele osób zadaje pytanie w jaki sposób ustalić cło na towary, które zamierzamy przywieźć do naszego kraju. O czym warto pamiętać, jeżeli decydujemy się na import z Azji.

Cło na towary z Chin – stawki

Podejmują się zakupu towaru z Chin radzimy zapytać o to firmę importową, która przywiezie nam nasze towary do Polski. Oni najlepiej się w tym orientują gdyż poinformowanie nas o tym leży w ich gestii i obowiązku.

Jedno jest pewne, że stawka podatku VAT oraz cło na produkty importowane z Chin zawsze jest i trzeba ją tylko ustalić. Jeżeli o to chodzi o stawki są dosyć zróżnicowane i wahają się od kilku do kilkunastu procent. Właściwa stawka cła zależy od przyporządkowanego do każdego produktu specjalnego kodu.

Wszystkie stawki cła na towary z Chin można sprawdzić poprzez Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, w skrócie ISZTAR. Można ją znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej Służby Celnej.

Ta przeglądarka pomoże nam skutecznie stwierdzić wielkość nałożonego cła na importowane towary. Zawiera zbiór kodów, czyli dane nomenklatury towarowej, noty prawne no i rzecz jasna stawki celne.

Cło to nie wszystko – co jeszcze warto wiedzieć

Cło na towary z Chin to nie jedyna formalność. Dostarczy nam również informacji na temat obrotu towarowego w danym kraju. Przy jej pomocy dowiemy się również jakie rodzaje towarów wymagają specjalnego pozwolenia na transport oraz które z nich opatrzone są specjalnymi ograniczeniami.

Zwróćmy na to szczególną uwagę przed dokonaniem transportu i uwzględnijmy wartość cła przy cenie zakupionego towaru, żeby nie okazało się że nam się to po prostu nie opłaci.

O czym warto pamietać

Jeśli decydujesz się na samodzielny import to pewnie znasz progi, o których mówimy jeśli chodzi o wartość towaru oraz cło i vat (150 euro, 22 euro, 45 euro). Jeśli jednak te pojęcia są Ci obce i nie wiesz co to na przykład: z Chin cło, urząd celny, stawki opłat celnych, czy system zwolnień – lepiej poszukać pomocy. Dzięki temu unikniesz nieporozumień i dodatkowych opłat oraz dodatkowych należności celnych. Po prostu zadbasz o bezpieczeństwo swojego importu, oszczędzisz czas i nerwy.

Jeśli chcesz w sposób bezpieczny sprowadzić towar z państwa trzeciego do kraju unii europejskiej, a nie masz ochoty odwiedzać poczty polskiej i urzędu celnego, nie wiesz jak obliczyć cło w przypadku importu, nie potrafisz oszacować opłat od wartości towaru,  to warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy firmy konsultingowej. Dla takich firm cło z Chin to chleb powszedni.

Więcej informacji znaleźć można na: Izntrade.com/clo-na-towary-z-chin